Koncerti
Iz cuga sam prihvatio poziv moje drage prijateljice Čankovice iz Novoga Sada da idem s njom na koncert Bajage i Instruktora, prvo, jer nikad nisam gledao Bajagu uživo, drugo jer sam, da se ne lažemo, njegov veliki fan. Može se reći od samog početka njegove karijere, računajući i vreme provedeno u Ribljoj Čorbi. Dovoljno sam mator da sam njegovu celokupnu dosadašnju karijeru ispratio u realnom vremenu, tako da imam vrlo dobar uvid. Dobar deo njegove diskografije posedujem (ili sam posedovao) počevši od „Pozitivne geografije“ u vidu kasete, koju je kao poklon za rođendan dobila jedna od mojih sestara, do duplog vinila „Neka svemir čuje nemir“ s početka devedesetih, koji sam nabavio po želji svoje tada sasvim male dece. Sve posle toga je posed u digitalnom obliku. Ovo navodim samo da bih potvrdio da nisam bio samo slučajni posetilac, već neko ko pozaje Bajaginu karijeru i diskografiju a i, zašto ne priznati, voli njegove pesme.
Početak nije obećavao. Neviđena gužva na ulazu u „fan pit“ je počela da se raščišćava tek kad je masa okupljena oko ulaza počela preteći da skandira „pustite nas unutra“ dok se prva predgrupa Dram opraštala od publike na kraju svog kratkog nastupa koji na žalost nismo uspeli ni da vidimo ni da čujemo. Ušli smo na drugoj-trećoj pesmi Artan Lili, koja je po mom mišljenju nelogično, nastupala pre Kralja Čačka. Bio je to kratak, ali poletan nastup „Artana“ koje sam prvi put gledao od kad su sa novim bubnjarom. Kralj Čačka sa bendom mislim da nikad nije nastupao pred većim brojem ljudi, ali se odlično snašao dobro iskoristivši vreme koje mu je dato. Izveo je svoje najpoznatije pesme kao što su „Moj Avatar“, „Deda Mraz je švorc“ i moju omiljenu „Baci svetlost na put“. Koliko sam mogao da ispratim, jer nam je u tom trenutku osnovna preokupacija bila da pronađeno kraj reda za pivo koji se protezao sigurno oko 200 metara od štanda za prodaju pića postavljenog na samom ulazu. Dakle, morali smo, probijajući se kroz neviđenu gužvu, idući uz red za pivo, da pronađemo njegov kraj koji se nalazio negde baš naspram glavne bine, pa onda nalevo krug da stanemo u njega i da se mic po mic pomeramo nazad ka ulazu. Ne znam koji genije je smislio taj pravac cirkulisanja mase, ali znam da smo se, kad smo se posle sat vremena najzad dokopali piva i koka kole, nalazili na najudaljenijoj tački od bine, skroz iskosa, tako da smo jedva video-bimove videli. Masa se u međuvremenu dodatno zgusnula tako da je povratak na centralne pozicije odakle bi bar nešto videli bio nemoguća misija. Ipak smo se nekako vratili na poziciju osam sati (ako za binu kažemo da je na 12 sati) tako da smo mi malo viši mogli nešto i da vidimo. Čulo se dobro, čak odlično tu gde smo mi bili.
Riskantni double-bill koncert je bio na programu tog petka, 17.05.2024 godine. Kad se saberu do sada objavljene pesme obe grupe dobije se cifra osam, s tim da šest pripada grupi Mitsko biće i nalaze se na EP-ju „Tužne pesme u slatko-kiselom sosu“ (postoji i EP remixa istih tih pesama) a dve („Put“ i „Sijam“) grupi Oxajo. Ako znamo da sala „Amerikana“ DOB-a prima max 700 ljudi, teško je bilo očekivati da je do kraja ispune dve grupe koje su na početku svojih karijera. I nisu je ispunile – bilo je 400+ ljudi, ali ljudi spremnih da se dobro zabave. Zabavu su i dobili!
Otvorili su devojka i momci iz Mitskog bića. Iako niko od njih nema ni dvadeset i pet (rekao bih, sudeći po izgledu) i sigurno teško da su doživeli i daleki eho bivše nam države Jugoslavije, već posle prvih taktova njihove opuštene svirke ta država odmah pada na pamet. Prvo sam mislio da je to neki moj trip, iako nisam baš poznat po žalu za Jugoslavijom (što je propalo, propasti je moralo), ali kad sam začuo refren poznat svim Jugoslovenima „Lola o Lola, ti znaš da nisam milioner, Lola o Lola, da poklonim ti čitav svet…“ koji je nekad pevao Vladimir Savčić Čobi, vokalni solista (tako se tada govorilo) sarajevske grupe Pro Arte, znao sam da me uši nisu prevarile (iako su prevari sklone, reći će oni koji imaju uvid u moj sluh hehe). Jovan Ilić, gitarista, pevač i autor pesama koji predvodi četvoročlanu grupu klasične rok postave gitara-bas-bubanj-klavijature, pravi pesme koje plene nekakvom detinjom nevinošću i neiskvarenošću. Takvi su mu i video spotovi koje sam pravi za svoje pesme što mu nije teško budući da je student filmske režije. Imajući u vidu da je ovo Mitskom biću treći (i slovima: treći!) nastup u Beogradu i prvi veliki, začuđujuće su se dobro snašli. Svoje pesme su izveli besprekorno, „laid back“ što bi rekli naši stari, i uz izuzetno dobar prijem publike, naročito kad su izvodili svoj najveći hit „Sa tobom“ koji je publika i otpevala zajedno sa bendom. Mislim da su i sami bili iznenađeni izuzetnim prijemom. Sigurno je bio iznenađen ali i ponosan Jovanov otac (koga sam primetio u publici i tek tada shvatio da mu je otac) Nebojša Ilić, glumac poznat po ulozi legendarnog selektora reprezentacije Jugoslavije u fudbalu Boška Simonovića – Bože Dunstera ovekovečenog u Bjelogrlićevom filmu “Montevideo, Bog te video!”. Mislim da smo prisustvovali početku jedne velike karijere, ne samo muzičke, jer imaće Jovan Ilić, harizmatičan kakav jeste, štošta još da kaže i na polju svoje osnovne delatnosti – filma.
Nastup Jarbola održan je u okviru „Kontakt konferencije“ čiji se muzički program pre može nazvati festivalom nego „showcase“-om, jer je komercijalne prirode. Pošto „Stereo Art“ za koji pišem nije tražio akreditaciju (baš me interesuje da li bismo je dobili!), budžet odvojen za ovakve prilike mi je dozvolio da prisustvujem samo nastupu Jarbola u Dorćol Platzu, poslednjeg dana festivala. To je bio njihov drugi nastup u nizu, koji je kao i onaj prethodnog dana bio rasprodat. Jarboli odavno imaju kultni status u Beogradu kao bend koji je kroz devedesete godine prethodnog i nulte godine ovog veka proneo visoko podignutu zastavu rokenrola i predao je narednoj generaciji.
Prvi pravi kasnojesenji dan u Beogradu, sa hladnom sitnom kišom koja neprestano pada, bio je dan okupljanja „amerikana plemena“. Vreme nije pokvarilo okupljanje jer okupio nas je niko drugi do legendarni Hau Gelb (67), osnivač i jedini stalni član muzičkog kolektiva Giant Sand. Teško je reći grupe Giant Sand jer to je, od 1985. do danas, vrlo labavo povezana grupa muzičara koji se menjaju, dolaze i odlaze, vraćaju se, gostuju, pa ponovo odlaze. Gelb je jedina konstanta i naravno da je bio prisutan večeras, prvi put posle osam godina u Beogradu. Ja sam ga poslednji put gledao na Sea Rock festivalu u Kotoru 2014, ali tada nije bio najavljen kao Giant Sand već Howe Gelb with Band. Bio je to manje rokerski, više singer/songrajterski tip nastupa, ali od onih koji ostavljaju trajan utisak. Ali evo, uspeo sam da pronađem tekst koji sam tada napisao pa da se podsetimo: „…Stari as iz Tusona, Arizona, hodajuća definicija amerikana muzike održao nam je javni čas iz iste. I sa gitarom i za klavirom suvereno je vladao scenom odajući utisak južnjačkog džentlmena koji sve konce drži u svojim rukama. Impresivan nastup! Vrhunac večeri je bio kada su se na binu ponovo popeli Dan (Stuart iz Green on Red) i Antonio (Gramentieri iz Sacri Cuori) uz smeh i ovacije prisutnih što je Gelb prokomentarisao rečima "Antonio, pa ti si ovde kralj!" da bi izveli Henk Vilijamsovu „I'm so lonesome I could cry“ uz Gelbov komentar "Dan, ovu sigurno znaš". Blago dezorjentisani Dan mu je odgovorio "Ali, ne znam reči" a ovaj njemu "Misliš da ja znam, improvizovaćemo"…