Recenzije

RECENZIJA: Dunije – Bilo je sada

Rate this item
(0 votes)

Album „Bilo je sada“ ulazi u uzak krug remek-dela novijeg hrvatskog etno-folka u kome su „Siromahi i LazariIvana Grobenskog i „Ode diteAdama Semijalca s tim da je, osećam potrebu da kažem, po utisku koji ostavlja na pisca ovih redova kao slušaoca, verovatno najsnažniji od pomenutih. Dunja Knebl, Nina Romić i Jelena Galić su snimile album sa četrnaest manje poznatih i do sada nikad snimljenih (osim dve), hrvatskih izvornih narodnih pesama koje spadaju u ženski ciklus. Dakle, u pesmama se radi o ženama i njihovim teškim sudbinama.

RECENZIJA: On Tour – Semi-final Hour of the Flood

Rate this item
(0 votes)

Nema tu šta mnogo da se priča. Naravno da će mi album godine biti onaj album koji mi se najviše sviđa, bez obzira na to koliko je slušan. Bojim se da će i ovaj album On Tour proći slično prethodnima što se slušanja na striming servisima tiče (verujem ipak, bar malo bolje nego oni), ali bez obzira na to treba reći da je ovaj najbolji od grupe On Tour koji smo do sada dobili. Marinović za ovih sedam godina koliko je prošlo od prethodnog „Don’t It Make You Want to Go Home“ nije sedeo skrštenih ruku već je razvijao paralelnu karijeru sa grupom Glib koja se bavi sličnim muzičkim žanrom, mada je mnogo više „jamming oriented“. Nešto od toga je preneto i u On Tour, pre svega ritam sekcija, ali i nešto od tog Krejzi Hors vajba koji bend Glib ima u izobilju. Na taj način On Tour je uneo raznolikost u svoju suptilnu muziku, ali ne tako što bi se okrenuo popu, što fanovi grupe ne bi prihvatili sa odobravanjem, nego ka roku, i to onom slobodnije forme. Autorski, ovo je prevashodno Ikina ploča, izvođački, pak, Marinovićeva. Ivana Smolović je potpisala četiri od osam pesama, Marinović dve, a dve su oboje potpisali. Ikine ćete lako prepoznati jer je u njima manje „slobodne“ svirke pa su pesme samim tim kraće i čvršće strukture nego one u kojima je Marinović imao autorski upliv. Može se reći, ako ćemo se šaliti, da je On Tour u njima zaglibio, s tim da to zaglibljivanje u ovom slučaju nema negativnu konotaciju.

RECENZIJA: MJ Lenderman – Manning Fireworks

Rate this item
(0 votes)

Svaki put kad se pojavi neko ko bi mogao da bude „budućnost rokenrola“ naša mala zajednica se uznemiri. Mi stvarno želimo da se pojavi neko ko će stvar obrnuti naglavačke, i ovaj sunovrat rokenrola koji se pred našim očima odigrava pretvoriti u njegov trijumfalni povratak na veliku scenu nošen podrškom nove, mlade generacije svojih pristalica. Iako smo odavno trebali da haštagujemo ovu ideju sa #necesedesiti, pojava mlađanog MJ Lendermana opet je probudila puste nade. Mada priznajem da nisam ispratio njegove ranije radove (prvi put sam čuo za njega kad sam preslušavao novu ploču Waxahachee na kojoj je gost) , slušanje njegovog aktuelnog albuma probudilo je tu tanušnu nadu da je Mark Džejkob taj koga čekamo. To je povuklo za sobom potrebu da se preslušaju svi njegovi dosadašnji radovi ne bih li prvo sebe ubedio da nada o kojoj sam govorio tinja i da tek kad ubedim sebe pređem na ubeđivanje drugih. 

Kako zamislih, tako i uradih. Preslušao sam sve što je na Bendkempu i Spotifaju dostupno da bih stekao uvid u celokupan opus i da bih imao moralno pravo da nešto o njemu kažem. „Come Over“, prva pesma sa njegovog prvog albuma nazvanog njegovim imenom iz 2019 godine rasplamsala je nadu. Bez ikakve sumnje to je rok, i to onaj koji poznajem i volim. Vuče na Nila Janga i Džejsona Molinu. I ostalih osam pesama sa albuma su sličnog, setnog raspoloženja sa pravom rok svirkom, ne savršeno ispeglanom ali odličnom (izgužvana je baš koliko treba!). Prosečno trajanje pesama je sedam minuta, daleko više nego što traju pesme radio-friendly dužine. Dakle, Mark Džejkob nije mislio u komercijalnom ključu već je pustio da se stvari odvijaju onako kako bog zapoveda, što bi rekli naši stari. Nema se šta prigovoriti ovom albumu osim jednoličnosti – sve pesme su istog, sporog tempa, iste strukture i istog melanholičnog raspoloženja.

Drugi njegov Bandcamp album pod intrigantnim nazivom „Ghost of Your Guitar Solo“ (2021) je možda čak „prljaviji“ od prvog, sličnog raspoloženja, ali za nekoliko nijansi raznovrsniji i eksperimentalniji. Razlike su očigledne na prvi pogled: samo dve pesme traju preko tri minuta sa ukupnim trajanjem deset pesama od 25 minuta. Dakle, radi se pre o skicama pesama nego pravim pesmama. Gitarska sola lebde iznad i oko pesama i tu i tamo se pojavljuju niotkuda otišavši nigde, poput duhova kao što naslov i nagoveštava, čak mi se nekako čini da je Džek Vajt za svoj ovogodišnji „No Name“ album o kome ste već čitali u ovom Dnevniku dobio ideju pošto je čuo ovaj album. Izdvaja se pesma „Someone Get the Grill Out of the Rain“ zavidnim brojem Spotifaj strimova (više od 4 i po miliona) što je više nego dobro za jedno „Bandcamp“ izdanje. Ostala je lo-fi produkcija nasleđena od prvog albuma, ali u još drastičnijem obliku. Kad sam mislio da pređem na zvanična izdanja, ispostavilo se da je Lenderman pre prvog „MJ Lenderman“ albuma imao još jedan album na Bandcampu, 2017. kada je imao osamnaest godina. U međuvremenu Lenderman ga je uklonio i sa Bandcampa i sa striming servisa, ali ga je neki fan pre godinu dana podigao na YouTube gde ćete ga naći pod imenom „Him“. Otvara ga pesma Džejsona Moline „Boys“ što dokazuje da je ovaj songrajter uticao na mladog Em Džeja. Posle preslušavanja, jasno mi je da ga je Lenderman uklonio iz javnosti da ne zbunjuje publiku jer je bio više kantautorski album (uostalom, sve instrumente je sam snimio, uz par izuzetaka) sa akustičnom gitarom koja dominira. Kasniji albumi se baziraju na električnoj gitari i pravom rock zvuku. Ipak, „Him“ njegovi tvrdokorni fanovi i dalje smatraju njegovim najboljim albumom, tako da, ako vam se Lendermanova  muzika sviđa vredi slediti link koji sam vam dao. 

Rate this item
(0 votes)

Ono kad čuješ nešto i posle par taktova kažeš „ovo bi moglo biti dobro“. Prosto prepoznaš da je to tvoja muzika. Naravno da mi ova dvojica nisu nepoznata. Džimija Dejla Gilmora znam po čuvenju još od kraja sedamdesetih, kada je sa Džoom Elijem i Bačom Henkokom izdao onaj čuveni album „Flatlanders“ koji skoro niko nije čuo jer je originalno objavljen samo u onom američkom 8-track formatu, niti ih je mnogo ljudi videlo uživo pa je za njih smišljena kovanica „More a Legend than a Band“ (tako su i nazvali reizdanje albuma iz devedesetih). Uspeo sam da se dokopam „Flatlanders“ albuma tek kad je počeo internet download (to mi je bio jedan od prvih albuma koje sam „skinuo“) da bih kasnije, krajem devedesetih, nabavio i trilogiju koja je učvrstila Gilmorovu reputaciju (After Awhile; Spinnin Around The Sun; Brewer Newer World). Gilmor je inače sedamdesete proveo u ašramu (naziv za manastir u indijskim religijama) u Denveru studirajući metafiziku da bi se tek krajem osamdesetih vratio muzici i to u rodnom Teksasu.

Priča Dejva Alvina je unekoliko različita. Rođenje deset godina kasnije od Gilmora (1955) u Kaliforniji gde je uz brata Fila osnovao „roots“ rokenrol bend The Blasters negde u isto vreme kad je Gilmor osnovao „Flatlanders“. I danas se kajem što njihov drugi album, „The Blasters“ (1981) nisam uvrstio u svoju kolekciju iako je još tada nekim čudom licencno objavljen kod nas. Na njemu se nalazi jedna od mojih omiljenih pesama ikad „Marie Marie“ koja je obrađivana mnogo puta (Stray Cats i Shakin’ Stevens na pr.), čak je bila svetski hit, ali je za mene lajv verzija iz neke meksikanske kafane sa Flakom Himenezom neprevaziđena. Dejv Alvin me je za sva vremena kupio onim njegovim solo albumom iz 2011. „Eleven Eleven“ koji je te godine bio prvi na mojoj godišnjoj listi.

Spotovi


STEREO Art Magazin
Regionalni popkulturni magazin

Impressum

Urednici:      Dragana Erjavšek
                     Novak Govedarica
Saradnici:   Olja Knežević
                     Boris Fatić
                     Srđan Strajnić
Logo:           Uroš Stanojević
Powerd by : ChoDex Studio