Makedonski film "Zemlja meda" nominovan za čak dva Oskara

17 decembar 2019
Author :  

Makedonski film “Zemlja meda” ne samo da se našao u užem izboru za najbolji dokumentarni, već se takmiči i za najbolji međunarodni film, što predstavlja izuzetan uspjeh za autorski tandem Tamaru Kotevsku i Ljubomira Stefanova koji su još na premijeri u Sandensu, početkom ove godine, osvojili tri nagrade, uključujući i nagradu za najbolji dugometražni film. Publika u Srbiji gledala ga je na renomiranom festivalu “7 veličanstvenih”.

Od ove godine kategorija Najbolji film na stranu jeziku nosiće naziv Najbolji međunarodni dugometražni film, a među 10 izabranih kandidata, pored filmova “Parazit” u režiji kultnog južnokorejskog autora Bong Džun-hoa i “Bol i slava” slavnog Pedra Almodovara koji važe za favorite, tu su i francuski “Jadnici” i senegalski “Atlantik” koji su takođe premijere imali na prestižnom Kanskom festivalu gdje su i nagrađeni, zatim impresivno snimljen ruski film “Pritka” (Beanpole) kod nas nedavno prikazan u Beogradu i Budvi kao dio programa Festivala autorskog filma, zatim češki kandidat “Obojena ptica” nastao po istoimenoj, duboko potresnoj knjizi Ježija Kosinskog, te mađarski, poljski i estonski predstavnici.

Za Oskara za najbolju originalnu muziku takmiče se“Džoker”, “Priča o braku”, “Zbogom" (Farewell), Marvelov blokbaster “Osvetnici: kraj igre”, te film “1917” između ostalih…

Potonja ratna drama u užoj je konkurenciji za Oskara za najbolje vizuelne efekte, baš kao i igrana verzija “Kralja lavova”, Skorsezeov “Irac” i, pored ostalih, “Ratovi zvijezda: Uspon Skajvolkera” koji uskoro stiže u domaće bioskope.

U nastavku slijedi kompletan spisak kandidata za Oskare u pomenutim kategorijama, kao i konkurenti za Oskara za najbolju šminku i frizuru, među kojim se nalaze i Tarantinov “Bilo jednom u Holivudu”, zatim “Roketmen” koji rabi biografiju Eltona Džona, “Džoker”, “One su bombe"...

NAJBOLJI MEĐUNARODNI FILM

Obojena ptica/The Painted Bird (Češka)
Istina i pravda/ Truth and Justice (Estonija)
Jadnici/ Les Misérables (Francuska)
Oni koji su ostali/ Those Who Remained (Madžarska)
Zemlja meda/Honeyland (Sjeverna Makedonija)
Tijelo Hristovo/Corpus Christi (Poljska)
Pritka/Beanpole (Rusija)
Atlantik/Atlantics (Senegal)
 Parazit/Parasite (Južna Koreja)
Bol i slava/Pain and Glory (Španija)

NAJBOLJI DOKUMENTARNI FILM

Advocate
American Factory
The Apollo
Apollo 11
Aquarela
The Biggest Little Farm
The Cave
The Edge of Democracy
For Sama
The Great Hack
Honeyland
Knock Down the House
Maiden
Midnight Family
One Child Nation

NAJBOLJA ORIGINALNA MUZIKA

Avengers: Endgame
Bombshell
The Farewell
Ford v Ferrari
Frozen II
Jojo Rabbit
Joker
The King
Little Women
Marriage Story
Motherless Brooklyn
1917
Pain and Glory
Star Wars: The Rise of Skywalker

Us

NAJBOLJA PJESMA

"Speechless" - Aladdin
"Letter to My Godfather” - The Black Godfather
"I'm Standing With You" - Breakthrough
"Da Bronx" - The Bronx USA
"Into the Unknown" - Frozen 2
"Stand Up" - Harriet 
"Catchy Song" - The Lego Movie 2: The Second Part
"Never Too Late" - The Lion King
"Spirit" - The Lion King
"Daily Battles" - Motherless Brooklyn
"A Glass of Soju" - Parasite
"(I'm Gonna) Love Me Again" - Rocketman
"High Above the Water" - Toni Morrison: The Pieces I Am
"I Can't Let You Throw Yourself Away" - Toy Story 4
"Glasgow" - Wild Rose

NAJBOLJI VIZUELNI EFEKTI

Alita: Battle Angel
Avengers: Endgame
Captain Marvel
Cats
Gemini Man
The Irishman
The Lion King
1917
Star Wars: The Rise of Skywalker
Terminator: Dark Fate

NAJBOLJA ŠMINKA I FRIZURA

Bombshell
Dolemite Is My Name
Downton Abbey
Joker
Judy
Little Women
Maleficent: Mistress of Evil
1917
Once Upon a Time in Hollywood
Rocketman

Pored navedenih, poznat je i uži izbor kandidovanih za Oskare za najbolje kratke igrane, kratke dokumentarne i kratke animirane filmove; te liste možete vidjeti OVDE.

517 Views
Urednik

Email Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.

Spotovi


STEREO Art Magazin
Regionalni popkulturni magazin

Impressum

Urednici:      Dragana Erjavšek
                     Novak Govedarica
Saradnici:   Olja Knežević
                     Boris Fatić
                     Srđan Strajnić
Logo:           Uroš Stanojević
Powerd by : ChoDex Studio