Za najbolji originalni scenario nominovana su tri od gore pomenutih pet (Belfast; Pica od sladića“ i „Ne gledaj gore“), a kuriozitet je da se jedan norveški film ušunjao, s punim pravom, u istu kategoriju – „Najgora osoba na svijetu“.
Za najbolju mušku ulogu nominovani su i Vil Smit, Havijer Bardem, Endrju Garfild, i Denzel Vošington, a za glavnu žensku ulogu Olivija Kolman (Izgubljena kći), Kristin Stjuart (Spenser) i Penelope Kruz za poslednji Almodovarov film, koje u svakom slučaju imaju prednost u odnosu na (po mnogim mišljenjima neopravdano „zalutalu“) Džesiku Čestejn, kao i Nikol Kidmen koju je Američka filmska akademija ranije nagradila...
Zanimljivo je da je u kategoriji najbolji internacionalni film takođe nominovan “Povezi me” japanskog sineaste R. Hamagučija, inače adaptacija kratke priče H. Murakamija, “Božja ruka” u režiji ranijeg laureata Paola Sorentina, pominjana “Najgora osoba na svijetu” u režiji Joakima Trira iz Norveške, danski animirano-dokumentarni film “Flee” (već nagrađen “evropskim Oskarom”), ali i butanski film “Lunana” što je, pretpostavljamo, veliko iznenađenje.
Evo kompletne liste nominacija:
NAJBOLJI FILM
“Šape pasje”
“Belfast”
“Priča sa zapadne strane”
“DINA”
“Pica od sladića”
“CODA”
“Ne gledaj gore”
“Povezi me”
“Kralj Ričard”
“Aleja noćnih mora”
NAJBOLJA REŽIJA
Kenet Brana (“Belfast”)
Rijusuke Hamaguči ( “Povezi me”)
Pol Tomas Anderson (“Pica od sladića”)
Džejn Kempion (“Šape pasje”)
Stiven Spilberg (“Priča sa zapadne strane”)
NAJBOLJI GLAVNI GLUMAC
Havijer Bardem (“Being the Ricardos”)
Benedikt Kamberbač (“Šape pasje”)
Endrju Garfield (“Tick, Tick … Boom!”)
Wil Smit (“Kralj Ričard”)
Denzel Vošington (“Tragedija Magbeta”)
NAJBOLJA GLAVNA GLUMICA
Džesika Čestejn (“The Eyes of Tammy Faye”)
Olivija Kolman ("Mračna kći -The Lost Daughter)
Penélope Kruz (Paralelne majke")
Nikol Kidmen (“Being the Ricardos”)
Kristen Stjuaart (“Spenser”)
NAJBOLJI SPOREDNI GLUMAC
Kiran Hajnds (“Belfast”)
Troj Kocur (“CODA”)
Džesi Plimons (“Šape pasje -The Power of the Dog”)
Džej Kej Simons (“Being the Ricardos”)
Kodi Smit-Mekfi (“Šape pasje - The Power of the Dog”)
NAJBOLJA SPOREDNA GLUMICA
Džesi Bakli (“The Lost Daughter”)
Ariana DeBose (“West Side Story”)
Džudi Denč(“Belfast”)
Kirsten Danst (“Šape pasje -The Power of the Dog”)
Aunjanue Elis (“Kralj Ričard”)
NAJBOLJI ADAPTIRANI SCENARIO
“CODA”, Siân Heder
“Povezi me ” Rijusuke Hamaguči i Takamasa Oe
“Dina”, Džons Spejc, Deni(s) Vilnev i Eric Rot
“Šape pasje” Džejn Kempion
“Mračna kći (The Lost Daughter” Megi Đilenhol
NAJBOLJI ORIGINALNI SCENARIO
“Belfast,” Kenet Brana
“Ne gledaj gore” Adam Mekej
“Kralj Ričard,” Zak Bejlin
“Pica od sladića",” Pol Tomas Anderson
“Najgora osoba na svijetu,” Eskil Vogt i Joakim Trir
NAJBOLJA FOTOGRAFIJA
“Dina,” Greg Frejzer
“Aleja noćnih mora,” Den Lauscen
“Šape pasje” Ari Vegner
“Tragedija Magbeta,” Bruno Delbonel
“Priča sa zapadne strane” Januš Kaminski
NAJBOLJI ANIMIRANI FILM
“Flee”
“Encanto”
“Luka”
“Mičelovi protiv mašina”
“Raja i poslednji zmaj”
NAJBOLJA FILMSKA MUZIKA
“Ne gledaj gore” Nikolas Britel
“Dina” Hans Cimer
“Enkanto,” Džermejn Franko
“Paralelne majke” Alberto Iglesijas
“Šape pasje” Džoni Grinvud
NAJBOLJA PJESMA
“No Time To Die” iz istoimenog filma, Bili Ajliš i Fineas
“Be Alive”- Kralj Ričard, Dixson and Bijonse Nouls
“Dos Oruguitas” - Enkanto, Lin-Manuel Miranda
“Down To Joy” - Belfast, Van Morrison
“Somehow You Do” - Četiri dobra dana, Dajen Voren
NAJBOLJI DOKUMENTARNI FILM
“Ascension”
“Attica,”
“Flee”
“Summer of Soul (…Or When the Revolution Could Not Be Televised)”
“Writing With Fire”
NAJBOLJI MEĐUNARODNI FILM
“Povezi me (Drive My Car)”
“Najgora osoba na svijetu”
“Flee”
“Božja ruka”
“Lunana”